امروز: شنبه، 29 دی 1397

پیک دانش

(مجله اینترنتی پیک دانش )عام المنفعه

07/26 1395

مرتضی احمدی «صدای طهرون»

ناشر این اثر با اعلام این مطلب گفت: «صدای طهرون قدیم» به طور کلی 5 مجموعه صوتی را شامل می‌شود که آبان‌ماه امسال شاهد انتشار چهارمین مجموعه آن خواهیم بود. نام مجموعه سوم «حاجی فیروز» است. در واقع 107 قطعه‌ی ضربی‌خوانی در زمان حیات مرتضی احمدی از او ضبط شده بود که 25 قطعه‌ی آن در سال‌های 89 و 91 در قالب دو آلبوم منتشر شد، اما تعداد زیادی از این قطعات در انتظار مجوز بود و عمر این بازیگر قدیمی کفاف نداد تا شاهد انتشار تمام آثارش باشد. این مجموعه، بعضی قطعات موسیقی تهرانی را که در حال فراموشی است، دربرمی‌گیرد و ترجیح می‌دهم، در این برهه زمانی خیلی درباره جزییات این اثر صحبت نکنم.
 
آنهایی که از مرتضی احمدی به عنوان بازیگر سینما، تلویزیون و گوینده یاد می‌کنند، شاید ندانند که او در زمینه‌ خوانندگی و ضربی‌خوانی هم توانایی زیادی داشت. او تلاش زیادی برای حفظ قطعات موسیقی تهرانی که در حال فراموشی بودند، انجام داد و انتشار دو آلبوم «صدای طهرون» با صدای این هنرمند پیشکسوت، سندی بر این ادعا است. مرتضی احمدی کسی بود که برای اولین‌بار به سبک «بیات تهران» در پیش پرده‌ها آواز خواند. او در سال 1349 نیز به دعوت مرحوم علی حاتمی ترانه‌ عنوان‌بندی فیلم «حسن‌کچل» را ضربی‌خوانی کرد که به نام «روحوضی» نیز شناخته می‌شود.
 
مرکز موسیقی «بتهوون» در زمان حیات مرتضی احمدی ضربی خوانی‌های او را در استودیو ضبط کرده و در قالب مجموعه‌ای با عنوان «صدای طهرون قدیم» طی چند سال اخیر به صورت جداگانه منتشر کرده است.
منبع: 
موسیقی ما