امروز: شنبه، 29 دی 1397

پیک دانش

(مجله اینترنتی پیک دانش )عام المنفعه

07/25 1395

بهرام عظیمی

به گزارش سینماپرس، بهرام عظیمی درباره مشکلات اقتصادی انیمیشن سازی در کشور، گفت:  بیشتر تولیدات انیمیشن در کشور ما سفارشی است. معمولا یک ارگان یا سازمان به انیمیشن سازان پیشنهاد کار می‌دهد یا یک طرح از سوی یک تیم انیمیشن به مرکزی پیشنهاد شده و ساخته می‌شود. بدین ترتیب سینمای انیمیشن ما چرخه اقتصادی مشخصی ندارد بلکه تنها درآمدزایی می کند.

وی ادامه داد: اقتصاد زمانی در کار فیلمسازی مطرح است که انیمیشن ساز بتواند اثرش را به شبکه‌ها و مراکز مختلف بفروشد و از سوی دیگر این فیلم‌ها خریدار داشته باشد. اما در حاضر اقتصاد انیمیشن خوب نیست و از بودجه مراکز و سازمان‌ها استفاده می‌کند.

کارگردان فیلم سینمایی «تهران 1500» درباره کیفیت نازل بسیاری از فیلم‌های انیمیشن، عنوان کرد:  اکثر تولیدات ما به دلیل سفارشی بودن در یک چرخه باطل گرفتار شده‌اند و از نظر کیفی رشد و پویایی ندارند. تک وتوک آثاری در بخش انیمیشن وجود دارد که از نظر کیفیت متفاوت از سایر فیلم‌ها باشند. از طرف دیگر ارگان‌های سفارش دهنده نیز در چرخه رقابت قرار ندارند.

وی افزود: انیمیشن سازها در حالت کلی بیکار نیستند اما حس رقابت در بین آن‌ها وجود ندارد. از آنجایی که رقابت بین انیمیشن سازها وجود ندارد هیچکدام از تیم‌های سازنده انیمیشن از دور خارج نشده‌اند اما خیلی از آن‌ها کار حرفه ای ارائه نمی‌دهند. درواقع به شعور و شرف فیلمساز برمی‌گردد که کار خوب و با کیفیت عرضه کند.
 
برنده جایزه ویژه جشنواره انیمیشن «کات اوت» مکزیک، گفت: در 20سال گذشته از نظر حجم تولیدات انیمیشن بسیار پیشرفت داشته‌ایم اما بالغ بر 80 درصد این آثار به دلیل کیفیت بسیار پایین شان قابل پخش نیشتند. در واقع بسیاری از این تیم‌های فیلمسازی به واسطه ارتباطات، مدام سفارش کار می گیرند اما انیمیشن ضعیف تحویل می‌دهند.

کارگردان انیمیشن کوتاه «ماسوله» با اشاره به جوایز متعدد بین‌المللی در بخش انیمیشن کوتاه،  بیان کرد: بهترین انیمیشن‌های ایران در طول تاریخ انیمیشن سازی کشور مربوط به انیمیشن‌های کوتاه جشنواره‌ای است و قابل رقابت با انیمیشن‌های موفق دنیا است. انیمیشن کوتاه بسیار جمع وجور است و به سادگی امکان جبران و تصحیح کار در آن  وجود دارد. به همین دلیل این انیمیشن‌ها در جشنواره‌های بین الملل موفق‌تر عمل کرده‌اند.

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری فرید فرخنده کیش 18 تا 24 آبان ماه برگزار می‌شود.