امروز: شنبه، 26 آبان 1397

پیک دانش

(مجله اینترنتی پیک دانش )عام المنفعه

05/17 1395

به گزارش خبرآنلاين،كلاشنيكف 103 يكي از كارآمدترين اعضاي اعضاي خانواده كلاشنيكف است كه به صورت مستقيم از سازنده اصلي آن يعني روسيه خريداري شده است. كلاشنيكف يا آن طور كه در ايران به کلاشینکوف يا كلاش مشهور است ديگر خودش را به خوبي در جهان ثابت كرده و يكي از از پر استفاده ترین تفنگ های خودکار در جهان است و بيشترين فروش را دارد. AK-103 توانايي شليك 600 گلوله در دقيقه را دارد كه امتياز مهمي به حساب مي‌آيد.

 

آکا-۴۷ که از فشنگ ۳۹×۷٫۶۲ استفاده می‌کند که توسط میخائیل کلاشنیکف در جریان جنگ جهانی دوم با الهام از اولین تفنگ تهاجمی جهان یعنی اس‌تی‌جی-۴۴ طراحی شد. در سال‌های بعد تغییرات زیادی بر روی این سلاح صورت گرفت و در دهه ۱۹۶۰ آکاام (کلاشنیکف مدرن) و در سال ۱۹۷۴ آکا-۷۴ که کالیبر آن به ۵٬۴۵ کاهش پیدا کرده و از فشنگ ۳۹×۵٫۴۵ استفاده می‌کند، در ارتش شوروی جایگزین آن شد. از سال ۱۹۹۱ آکا-۷۴ام سلاح سازمانی امروزین روسیه انتخاب شده و از دهه ۱۹۹۰ ساخت سری آکا-۱۰۱ این اسلحه که از کالیبرهای دیگر استفاده می‌کند آغاز شد. در AK-103  بار ديگر از كاليبر مشهور ۳۹×۷٫۶۲استفاده شده است. كارآمدي اين سلاح به ويژه در شرايط جوي مختلف باعث شده تا در نیروهای عملیات ویژه روسيه(Special Operations Forces) و همچنین در نیروهای ویژه پلیس روسیه (Special Police Groups) نیز به کار گرفته شود.

پایه طراحی بر اساس AK-74M قرار دارد و عمده بدنه سلاح از جنس پلیمر و قطعات پلاستیکی ساخته شده است. استفاده از همان كاليبر AK-74M براي نيروهاي مسلح ايران كه سابقه طولاني در استفاده از اين سلاح دارند مهم به حساب مي‌آيد.

 

وزنی در حدود 3 کیلو و 600 گرم داشته و طول آن 943 میلی متر است. نواخت تیر آن 600 گلوله در دقیقه و سرعت دهانه گلوله در آن 715 متر بر ثانیه است. برد موثر آن در حدود 500 متر است. این سلاح در بازار صادرات نیز حضور داشته و به هندوستان، لیبی و عربستان صادر شده است. ونزوئلا خط تولید این سلاح را از روسیه خریداری کرده است و از آن به عنوان سلاح سازمانی ارتش خود استفاده می کند. مدل AK-104 در حقیقت مدل کارابین AK-103 است که با وزنی در حدود سه کیلو و 200 گرم، طول 824 میلی متر و نواخت تیر 600 گلوله و سرعت دهانه 650 متر بر ثانیه به بازار عرضه شده است.

 

مدل AK-103 قابليت نصب انواع دوربين‌ها از جمله دوربين ديد در شب و همچنين پرتابگر نارنجك را فراهم مي‌كند. پوشش محافظ بدنه اسلحه به شكلي است كه حداكثر مقاومت را به ويژه براي بخش‌هاي فلزي مهيا مي‌كند.  روسیه، هند، ونزوئلا، لیبی، نامیبیا و اكنون ايران دارندگان رسمی این سلاح هستند.