امروز: شنبه، 26 آبان 1397

پیک دانش

(مجله اینترنتی پیک دانش )عام المنفعه

05/5 1395
انویدیا از کارت‌های Quadro سری پاسکال رونمایی کرد
دو کارت جدید P5000 و P6000 قدرتی را در خود جای داده‌اند که خفن‌ترین کارت‌های گرافیک مخصوص بازی را هم ضعیف جلوه می‌دهد. کارت P6000 که تصویرش را در بالا می‌بینید، حتی هسته‌های پردازشی‌اش از Titan X هم بیشتر است. این کارت، ۳۸۴۰ هسته‌ی CUDA دارد. میزان حافظه‌ی گرافیکی این کارت هم ۲۴ گیگابایت است؛ یعنی دقیقا دو برابر حافظه‌ی رم کارت گرافیک Titan X. با این حال، کارت P5000 بیشتر شبیه به GTX 1080 است تا Titan X جدید. این کارت ۲۵۶۰ هسته‌ی CUDA دارد و حافظه‌ی رم آن ۱۶ گیگابایت است. اگر می‌خواهید حجم بزرگی از داده‌های سه‌بعدی را پردازش کنید، باید سراغ این کارت‌ها بروید.

انویدیا در کارت‌های Quadro جدید فقط هم به سخت‌افزار بسنده نکرده است. هر دو کارت P5000 و P6000 می‌تواتند به صورت پیش‌فرض از کیت توسعه‌ی نرم‌افزاری ۳۶۰ Video شرکت VR Works استفاده کنند. این سیستم توسعه‌ی نرم‌افزاری به افراد کمک می‌کند تا با استفاده از دوربین‌های متعدد (تا ۳۲ دوربین)، تصویری ۳۶۰ درجه برای هدست‌های واقعیت مجازی بسازند و آن را زنده استریم کنند.

انویدیا هنوز حرفی از قیمت کارت‌های Quadro جدید نزده است. برای مقایسه بد نیست بدانید که Titan X سری پاسکال ۱۲۰۰ دلار قیمت دارد. البته اصولا کسی که کارت Quadro می‌خرد، می‌خواهد با استفاده از آن پول در بیاورد، نه اینکه بنچمارک بازی اجرا کند.

منبع: Engadget